Vymenili sme kalendáre

Autor: Peter Belanský | 12.1.2011 o 8:09 | (upravené 12.1.2011 o 9:25) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  589x

Vymenili sme staré kalendáre za nové, odnesli zvyšky vianočnej a novoročnej slávy do kontejnerov, s neurčitou nádejou, ktorá patrí ku každému začiatku, sme si vyčistili zuby, obliekli "ježiškovú" košeľu a vyšli do prvých dňov roku 2011. Ešte sa usmievame, ešte veríme, ešte si podávame ruky a želáme všetko najlepšie. Ešte jeme striedmo, nefajčíme, nehrešíme, cvičíme a učíme sa anglické frázy s jasnou voľou vydržať. Náš svet, ešte vždy pod snehom, skrýva veľa nádejí. Sneh odíde a ja sa potknem o čosi veľké, výnimočné, zásadné.

Aj veľkí a múdry ľudia potrebujú rozprávky. Aj viera na nikoho je stále vierou a my sme predsa silní, moderní, vzdelaní, máme svetu toľko čo povedať. My predsa vieme, že náš dom a dvor nie je stredom sveta, že za múrom žije sused a starostlivo stráži svoje sliepky. A ďalej  ktosi iný. Nehovoríme mu denne s úsmevom Juro, tak ako?, no dýcha s nami rovnaký vzduch, prebúdza sa do rovnakého slnka, ako my.

A  svet... Široko ďaleko jediný živý, stále zázračný a  čudesne osihotený. Ešte vždy bohatý životom, i keď doráňaný našou biedou, naším sebectvom, našou pažravosťou. Bojom bohov proti bohom a ľudí s ľuďmi. Ktosi napadol v Egypte kresťanských Koptov počas bohoslužby. Mŕtvi, zmrzačení, zúfalí. Súdán. Afghánistán. Pandžáb. Ktosi sa vyhráža Nemecku, Dánsku, vraj v mene božom. No všetci dobrí bohovia predsa povedali - nezabiješ.

Bedákame, kríza nás zráža na kolená, no stále máme jedlo, lekára, slušné bývanie, vzdelanie, teplú a studenú vodu, deti v škole a nejakú perspektívu. Väčšina  ľudí na planéte nemá jedno, druhé, ani tretí z toho a nevie nič o kosmických sondách, o nanotechnológii, o mobilných telefónoch piatej a desiatej generácie. Jediným majetkom miliónov ľudských bytostí je odev na tele a meno. Kto je na vine?

Máte 3+1 v Petržalke a viete, čo budete dnes a zajtra variť? Viete, kde je váš lekár a nezmrznete počas cesty na sredisko? Máte robotu, penziu, sú vaše deti denne v škole? Môžte z času na čas na výlet, na výstavu obrazov či na operu? Ste relatívne zdraví a keby niečo, viete, že nezostanete bez pomoci? Máte knižky, telku, rádio, mobil či dokonca automobil? Voda vo vašej studni alebo v kúpelni je pitná? Potom vitajte v klube najbohatších ľudí na planéte a  pekne prosím - úsmev!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?