Vymenili sme kalendáre

Autor: Peter Belanský | 12.1.2011 o 8:09 | (upravené 12.1.2011 o 9:25) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  589x

Vymenili sme staré kalendáre za nové, odnesli zvyšky vianočnej a novoročnej slávy do kontejnerov, s neurčitou nádejou, ktorá patrí ku každému začiatku, sme si vyčistili zuby, obliekli "ježiškovú" košeľu a vyšli do prvých dňov roku 2011. Ešte sa usmievame, ešte veríme, ešte si podávame ruky a želáme všetko najlepšie. Ešte jeme striedmo, nefajčíme, nehrešíme, cvičíme a učíme sa anglické frázy s jasnou voľou vydržať. Náš svet, ešte vždy pod snehom, skrýva veľa nádejí. Sneh odíde a ja sa potknem o čosi veľké, výnimočné, zásadné.

Aj veľkí a múdry ľudia potrebujú rozprávky. Aj viera na nikoho je stále vierou a my sme predsa silní, moderní, vzdelaní, máme svetu toľko čo povedať. My predsa vieme, že náš dom a dvor nie je stredom sveta, že za múrom žije sused a starostlivo stráži svoje sliepky. A ďalej  ktosi iný. Nehovoríme mu denne s úsmevom Juro, tak ako?, no dýcha s nami rovnaký vzduch, prebúdza sa do rovnakého slnka, ako my.

A  svet... Široko ďaleko jediný živý, stále zázračný a  čudesne osihotený. Ešte vždy bohatý životom, i keď doráňaný našou biedou, naším sebectvom, našou pažravosťou. Bojom bohov proti bohom a ľudí s ľuďmi. Ktosi napadol v Egypte kresťanských Koptov počas bohoslužby. Mŕtvi, zmrzačení, zúfalí. Súdán. Afghánistán. Pandžáb. Ktosi sa vyhráža Nemecku, Dánsku, vraj v mene božom. No všetci dobrí bohovia predsa povedali - nezabiješ.

Bedákame, kríza nás zráža na kolená, no stále máme jedlo, lekára, slušné bývanie, vzdelanie, teplú a studenú vodu, deti v škole a nejakú perspektívu. Väčšina  ľudí na planéte nemá jedno, druhé, ani tretí z toho a nevie nič o kosmických sondách, o nanotechnológii, o mobilných telefónoch piatej a desiatej generácie. Jediným majetkom miliónov ľudských bytostí je odev na tele a meno. Kto je na vine?

Máte 3+1 v Petržalke a viete, čo budete dnes a zajtra variť? Viete, kde je váš lekár a nezmrznete počas cesty na sredisko? Máte robotu, penziu, sú vaše deti denne v škole? Môžte z času na čas na výlet, na výstavu obrazov či na operu? Ste relatívne zdraví a keby niečo, viete, že nezostanete bez pomoci? Máte knižky, telku, rádio, mobil či dokonca automobil? Voda vo vašej studni alebo v kúpelni je pitná? Potom vitajte v klube najbohatších ľudí na planéte a  pekne prosím - úsmev!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska ukončil dlhoročný spor, vymenoval nových ústavných sudcov

Ústavný súd bude po takmer troch rokoch opäť v kompletnom zložení.


Už ste čítali?